AHD kamery

AHD kamery

Co to je AHD ?

AHD znamená Analog High Definition. Jedná se o nový standard pro bezpečnostní kamerové systémy (CCTV). Aktuálně technický standard AHD podporuje 720p a 1080p. Stejně tak záznamové zařízení podporuje až 1080p. Tento nový standard se dostal do prodeje koncem roku 2014 a má tendenci nahradit starý analogový systém.

Jaký typ kabeláže se používá pro AHD ?

AHD bezpečnostní kamery jsou připojeny k záznamovému zařízení stejně jako analogové kamery pomocí koaxiálního kabelu a vytváří tak komplexní kamerové systémy. Nejčastěji jde o typ koaxiálního kabelu RG59 nebo RG6.
Jedna z výhod AHD kamer je, že oproti jinému analogovému HD standardu HD-SDI je možné provozovat AHD kamery při značně delších rozvodech drátů. Při použití kvalitních koaxiálních kabelů mohou AHD bezpečnostní kamery pracovat až na 400 metrů.
Další výhodou AHD kamer je také využití UTP kabelu s pomocí speciálních převodníků. Vzdálenost je až 320 metrů.

Rozdíl mezi AHD a 960H

Níže najdete porovnání obrazu z kamery 960H, tedy analogová kamera a pak následuje AHD kamera. Rozdíl je patrný na první pohled, protože analogová kamera má pouze 900 TV řádků, kdežto AHD kamera má rozlišení 1,3Mpix.

Ukázka z 960H kamery

Obrázek z vnitřních testovacích prostor, který produkuje 960H analogová kamera.

Ukázka z AHD kamery

Obrázek z vnitřních testovacích prostor, který snímá AHD bezpečnostní kamera.

Nahradí AHD kamery starší analogové ?

Ve zkratce, ukáže čas. Prozatím se zdá, že by AHD mohlo nahradit analogové kamerové bezpečnostní systémy. Ceny jsou velmi přijatelné, veškeré provedení kamer je také k dispozici (venkovní, vnitřní, skryté apod.).

Na druhou stranu, již od roku 2007 se předpokládá, že analogové kamery se přestanou instalovat. Prozatím se tak stále nestalo, přestože všichni předpokládali nástup IP technologie. Ale pro starší techniky je stále problém se naučit síťové protokoly a nastavení a IP kamerám zkrátka nerozumí. Také cena prozatím neklesla na úroveň analogových kamer. A je to i logické, protože každá IP kamera musí obraz kompletně zpracovávat a převádět na digitální. Procesor v IP kameře proto musí mít daleko vyšší výkon, než u AHD kamer a je tím pádem také dražší.

Kolem roku 2010 se na trhu začínají prosazovat HD-SDI kamerové systémy, které slibují snadnou instalaci oproti IP kamerám. Cena je také příznivější, ale také stále dražší než starší analogy. Nevýhodou HD-SDI kamer je omezená délka možné kabeláže. Druhou velkou nevýhodou je neexistence video převodníků a nemožnost nasadit HD-SDI kamery na UTP kabeláž.

AHD technologie má šanci obě zmíněné technologie (IP i HD-SDI) překonat, protože jednak není omezena délkou kabeláže, její instalace není náročná a je možné využít UTP kabeláž. AHD bezpečnostní kamery jsou cenově na velmi podobné úrovni jako analogové. Nyní je to na výrobcích záznamových zařízení, kteří musí dodávat kvalitní softwarové prostředí a jednoduché ovládání u svých záznamových zařízení, které jsou určeny pro AHD bezpečnostní kamery.

Při rekonstrukci starších kamerových systémů se hodí typ záznamového zařízení, které kombinuje připojení jak AHD kamer, tak analogových. Vyměnit je tedy možné pouze kritické kamery.

Kamerové systémy Frýdek-Místek kvalitně s nabídkou zdarma | IP kamerový systém Frýdek-Místek ještě dnes | Kamerové systémy pro rodinné domy | Levné Kamerové systémy Frýdek Místek pro bezpečnost vašeho majetku